Blogger
Tita
On Blogger since: November 2010
Profile views: 1,535

My blogs

About me

GenderFemale
IndustryEducation
Occupationspecialsjukskötare i psykiatrisk vård / lärare i vårdämnen/ examensmästare =bedömare ute på arbetsfältet och nu pensionär
LocationLarsmo, Österbotten, Finland
IntroductionJag är nöjd och positiv för det mesta. Jag tycker om att filosofera och diskutera. Ibland diskuterar jag djupa frågor ibland mer ytliga. Jag tycker att resandet vidgar vyer och att man lär sig mycket om andra människor och kulturer när man reser. Jag vågar diskutera om kristendom, missbruk i alla de former, och tar också ställning i åsiktsfrågor, om det behövs i mötet med mänskor. Det jag säger, är mina åsikter och det står jag för. Håller det jag lovar och svänger inte flaggan efter det som passar bäst. Tål inte falska människor, som baktalar och sprider osanna rykten. Säger jag inget så då är processen i gång i min tankeverksamhet. Kort sagt en livsfilosof!
InterestsJag läsa, handarbeta, tycker om att vara ut i naturen, resa runt i världen, att vara med barnbarnen, att plantera terassträdgården, att vara med husbilen och ut med båten i skärgården. NATUR människa in i fingertopparna, alltså trivs i naturen.
Favorite musicPanflöjt och piano music.
Favorite booksBöcker som innehåller positiva tankar, dikter, ordspråk, religiösa böcker, Bibeln, fackböcker psykologiska, filosofiska samt teologiska böcker och deckare ;)
Google apps
Main menu