Blogger
Plommonet
On Blogger since: January 2010
Profile views: 4,142

My blogs

Blogs I follow

About me

GenderFemale
IndustryStudent
OccupationKostvetare
LocationMölndal, Västra Götaland, Sweden
Introduction
När jag blir stor ska jag bli som min mormor, för hon är en av mina stora idoler. I tider som dessa när det mesta finns att köpa färdigt gör hon fortfarande kalvsylta, korv och sen jag var liten har hon gjort den godaste plommonmarmeladen som finns.

Jag tycker det läggs för lite tid på matlagning idag och att mycket av den kunskap som var självklar för bara några generationer sen är på väg att försvinna. Jag älskar puttrande grytor, tycker nybakat bröd på morgonen är något av det godaste som finns och blir nästan löjligt lycklig av att gå på marknader. Har en fäbless för många temuggar och maträtter som "lagar sig själva".
Häng på!


PS. Bilderna i bloggen är tagna av mig och/eller mina vänner, om inget annat anges. Låna gärna, men länka hit i så fall. Tack. :) DS.
InterestsDans, musik, träning, matlagning, bakning, språk, böcker, vänner, träning, natur
Favorite moviesDead poets society, A beautiful mind, Disney, Amelie från Monmarte, Step up, Remember the Titans.
Favorite musicHiphop/funk
Favorite booksVeronica bestämmer sig för att dö, Elva minuter, Marian Keyes böcker, kokböcker, Liftarens guide till galaxen, Egen rymddräkt finnes
Google apps
Main menu