General
My blogs
| Location | Bucuresti, Romania |
|---|---|
| Introduction | O moarte furibundă, aşa aş vrea să plec / Să zbat până la capăt, să lupt cu al lui drept, / Trănzit aş fi de numai pentru o clipă oarbă, / Să mă opresc din luptă, să-l las să mă înec'. / Voi fi ca de săgeată, din arc abia desprinsă, / Ca luna-nsângerată, de dragoste respinsă, / Şi corbul în odaie aşteaptă-n ascunziş. Un semn / De slăbiciune, pândeşte-n luminiş. De moarte / Odioasă aş vrea ca eu s-aştept, / Să mă privească zeii cum cad pe al lor piept, / Să strig urâtul glas, al desfrânării cale, / Dar nu am să mă las, am să cuvânt mai tare. / Am să ridic chemare din văi şi din adâncuri, / Să-i alungăm pe zei pe mare şi-n pământuri, / Iar în acel des ceas să zică pe-a lor cale, / Că până şi un cerb poate zidi mirare, / Pe faţa celor zece, a lor o deşteptare, / Spre oarba grea trufie, un imn de-mpresurare. |
