Tadeusz Klimowicz

My blogs

About me

Gender Male
Introduction Przyspieszony kurs dojrzewania przeszedłem na studiach. Raczej nie na Grodzkiej 12 (IFS), raczej na Pocztowej 9 (DS "ITD"). Ukształtował mnie klimat przełomu lat 60. i 70., unoszący się w powietrzu wirus kontrkultury hippisowskiej (miałem z nią kontakt platoniczny), który dwadzieścia lat później ułatwił mi zanurzenie się w postmodernizmie. To, kim jestem dzisiaj zawdzięczam wydanemu w 1970 r. albumowi koncertowemu z festiwalu w Woodstock (Joplin! Psychodeliczny "The Star-Spangled Banner" Hendriksa!) i pierwszej „Solidarności”. Moje teksty literaturoznawcze, krytycznoliterackie i rosjoznawcze ukazywały się w zeszytach naukowych (m.in. Teksty Drugie, Slavia Orientalis, Slavica Wratislaviensia, Przegląd Rusycystyczny, Studia Rossica Posnaniensia) oraz na łamach czasopism literackich, społeczno-kulturalnych i społeczno-politycznych (Pismo Literacko-Artystyczne, Odra, Zeszyty Literackie, Literatura na Świecie, Przegląd Polityczny, Jelenkor, Меценат и Мир, Новая Польша) oraz dzienników (Gazeta Wyborcza).
Interests 1. Literatura rosyjska od dekadentyzmu do postmodernizmu, od końca wieku XIX do dziś; 2. Rosja od Mikołaja II do Putina. Wybrane publikacje książkowe: "Poszukujący - nawiedzeni - opętani (Z dziejów spirytyzmu i okultyzmu w literaturze rosyjskiej)", 1992; "Obywatele Arkadii. Losy pisarzy rosyjskich po roku 1917", 1993; "Przewodnik po współczesnej literaturze rosyjskiej i jej okolicach (1917-1996)", 1996; "Pożar serca. 16 smutnych esejów o miłości, o pisarzach rosyjskich i ich muzach", 2005 (wyd. rosyjskie skrócone i ocenzurowane: "Тайны великих", перевод А. Бабанова, Олма Медиа Групп, Москва 2015). Więcej o mnie i spis publikacji: https://www.ifs.uni.wroc.pl/o-instytucie-2/pracownicy-emerytowani-2/39-klimowicz-tadeusz. Wszystkie swoje publikacje (z wyjątkiem pięciu monografii - ta czynność przerasta moje umiejętności) umieściłem na blogu "Russia with(out) Love".
Favorite Movies "Powiększenie" Antonioniego, "Rzym" Felliniego, "Pociągi pod specjalnym nadzorem" Menzla, kino Formana i Buñuela (poczynając od "Piękności dnia"), "Wszystko na sprzedaż" Wajdy, "Zwierciadło" Tarkowskiego, "Pulp Fiction" Tarantino, "Między słowami" Sofii Coppoli, "Rybka zwana Wandą" z Johnem Cleesem i Jamie Lee Curtis, "Absolwent" z Dustinem Hoffmanem, "Blues Brothers" Johna Landisa, "Cztery wesela i pogrzeb" Mike’a Newella.
Favorite Music Jazzowa ścieżka dźwiękowa w kinie polskim lat 60., "Kołysanka" Komedy z "Rosemary’s Baby" Romana Polańskiego, motyw przewodni z "Piknika pod Wiszącą Skałą" Petera Weira, „Breakout”, muzyka bluesowa, Kazik Staszewski (w każdym swoim wcieleniu), do niedawna "Leningrad".
Favorite Books Proza Hrabala, Kundery (czeska, nie francuska) i Konwickiego (późnego), "Generation P" Pielewina, "Lolita" Nabokova, "Przypadki inżyniera dusz ludzkich" Škvoreckiego, "Kompleks Portnoya" Rotha, poezja Bursy i Wojaczka, eseistyka Sontag i Eco.