1 – 5 av 5
Blogger Björn Nilsson sa...

Teoretiskt skulle vänsterpartiet kunna ta en annan väg, med rejäl opposition och förslag till annan politik. En del medlemmar i partiet förespråkar det, men det tror jag nog Sjöstedt och hans styrelse struntar i. De är för insyltade i den förda politiken för att våga bryta sig ur.

Antar att sd:s ledning officiellt gör sura miner men korkar upp champisen i skymundan: det här måste ju vara drömläget. Officiellt utnämnda till den enda oppositionen! Den mobbade sanningssägaren som står emot ett gäng elaka översittare! Och en liten framgång 2015 kan bytas mot ett jordskred 2018. Det bjuder nog sd på!

27 december 2014 13:56

Anonym Anonym sa...

bra sammanfattat thomas.

det blir förstås lite ofrivilligt komiskt att läsa björn nilssons kommentar sedan. i detta läge oroar sig en sådan partikamrat mer över sitt eget parti och dess agerande än den skrämmande politiska totalitet vi nu hamnat i. därutöver tillkommer den ganska konspiratoriska utläggningen om det enda parti som försökt motverka "konsensus". som om sd låg bakom denna utveckling genom att opponera sig mot den.

om det korkas upp "champis" någonstans är det hos det politiska etablissemang som i sin iver efter makten t o m satt demokratin ur spel.

för vem har röstat på den "lösning" vi nu ser? min sambo är vänster, hon röstade för att bryta den politik som förts av moderaterna & co, och vad fick hon?

det riktigt sorgliga är att verkligheten ligger där den ligger. den låter sig inte luras av retorik, hur många procent den än i teorin företräder.

att tala om "drömlägen" i denna situation som sverige befinner sig i är direkt osmakligt.

einar a

27 december 2014 17:38

Blogger Björn Nilsson sa...

Är jag partimedlem? Hos vem? Upplys mig :-)

Det är en självklarhet att det parti som åtminstone i teorin snabbast och med något politiskt genomslag skulle kunna agera både mot socialmoderaterna och sverigedemokraterna är v. (Klart vare sig man gillar v eller inte - jag tycker de är usla.) v finns över hela landet och har representanter på de flesta politiska nivåer. Men de utnyttjar inte den lilla kapacitet de ändå har, annat än till verkningslösa debatter med och demonstrationer mot sd:are. Och därmed är sd kvar som enda uttalade och utpekade opposition i landet. Kan sd:s ledargrupp hantera det (och det kan de förmodligen) har de drömläget att utan sidohänsyn kunna formulera sin egen politik. Borde vara enkelt att förstå.

27 december 2014 19:14

Anonym Anonym sa...

björn nilsson,

beklagar att jag hade uppfattat dig såsom självklart röstande på v - det antagandet byggde på läsning av dina kommentarer hos thomas genom åren, där klasskampen framstått som den mest centrala frågan. ordvalen - partikamrat etc - var givetvis lätt polemiskt menade och kanske onödigt raljerande.

i övrigt missar du nog vad jag skriver i min lilla kommentar. det handlade om kontrasten mellan thomas uttryckta och av mig delade sorg över den allmänna utvecklingen och tendensen hos så många intellektuella i sverige av idag att förbli vid det mer… oväsentliga.

einar a

28 december 2014 09:17

Blogger Björn Nilsson sa...

Vänsterpartiet - klasskamp!?!? HAHAHA.

Nu är klasskampen det väsentliga, men försök tala med en vänsterpartist om det. Och det är sorgligt.

28 december 2014 18:04

Du kan använda vissa HTML-taggar, t.ex. <b>, <i>, <a>

Kommentargranskningen har aktiverats. Alla kommentarer måste godkännas av bloggskribenten.

När du skickat din kommentar kommer vi att be dig logga in igen.