1 – 3 av 3
Blogger Björn Nilsson sa...

Det finns arkeologiska spekulationer om att jordbrukets genombrott berodde bland annat av att folk upptäckte att man kan jäsa sädeskorn och få öl och fylla förutom bröd. Införande av organiserat jordbruk kan ju ses som mänsklighetens verkliga syndafall (om man är lagd åt det hållet).

Angående vantrivsel i profitsamhället så pekade Karl Polanyi på en tänkbar orsak: under kapitalismen placeras ekonomin utanför samhället i stället för att vara dess tjänare. Det blir en extern kraft som ständigt måste tillbedjas och näras så den inte blir arg och krisar och blir helt vansinnig som den gammaltestamentlige guden. Och det mår ju många inte bra av! Har du tid så försök läs Polanyis "Den stora omdaningen". Han var inte marxist, men han kom till liknande slutsatser som Marx.

4 augusti 2013 10:56

Blogger Inre exil sa...

Tack för tipset Björn. Det ska kollas upp.

4 augusti 2013 15:45

Blogger Björn Nilsson sa...

En bok som jag inte läst (finns på önskelistan) men som Birger Schlaug brukar propagera för är Staffan Burenstam Linders 'Den rastlösa välfärdsmänniskan : tidsbrist i överflöd - en ekonomisk studie'. Schlaug har ofta vettiga synpunkter, så den kan vara bra. Lite förvånande om man har synpunkter mot högerpolitiker, men det kan vara så att SBL påverkades av den gamla stockholmsskolan i nationalekonomin. Den var ju betydligt mer framåt än den neoklassiska soppa som bröt ut på allvar lite senare än 1969 när den här boken kom ut.

4 augusti 2013 21:31

Du kan använda vissa HTML-taggar, t.ex. <b>, <i>, <a>

Kommentargranskningen har aktiverats. Alla kommentarer måste godkännas av bloggskribenten.

När du skickat din kommentar kommer vi att be dig logga in igen.