1 – 5 av 5
Anonym annannan sa...

http://borrby-bokby.se/in-english-please/

Hinner inte skriva just nu men hörde till min glädje det här, här

http://www.borrby.se/haent-i-byn/item/220-radion-hittar-till-borrby

11 december 2012 10:47

Anonym JohannaV sa...

Dalrymple har skrivit en liten bok, The pleasure of thinking, som tar upp sin livslånga kärlek till böcker och antikvariaten. Det verkar som om mycket av texten är hämtad därifrån.

Boken är både rolig och charmig och Dalrymple kan alltid rekommenderas!

11 december 2012 13:41

Blogger Petra Rhodin sa...

Det sista antikvariatet här i Kungälv slog igen för flera år sedan. Riktigt tråkigt. Internet är bra när man vet vad man söker, men man missar ju det andra: dofterna, bläddrandet, att hitta just det man vill läsa fast man inte visste om det.

11 december 2012 16:23

Blogger Inre exil sa...

Tack till er alla tre. Fina och intressanta kommentarer som jag är glad för.

11 december 2012 20:10

Anonym Jan Olof Bengtsson sa...

Fint av Dalrymple. Jag sörjer fortfarande inte minst Jones' antikvariat i Stockholms gamla universitetskvarter, trots att Jones' barn stängde - eller flyttade och övergick till att sälja via nätet - för flera år sedan. Just det att jag där helt enkelt tillbringat en stor del av mitt liv var något jag nämnde för dem när de stängde. Miljöer av detta slag; "kulturtäthet", som Stig Strömholm brukar tala om - hur kan vi återskapa detta i nya former? Jag anar att, utöver privata bibliotek o.s.v., ett sätt måste vara att försöka använda just den teknik, det internät, som i andra aspekter är en av orsakerna till antikvariatens och boklådornas död.

18 december 2012 20:42

Du kan använda vissa HTML-taggar, t.ex. <b>, <i>, <a>

Kommentargranskningen har aktiverats. Alla kommentarer måste godkännas av bloggskribenten.

När du skickat din kommentar kommer vi att be dig logga in igen.