1 – 2 av 2
Blogger firren sa...

Tack för tipset, beställt den!

Det påminner lite om Jean-Dominique Baubys 'Fjärilen i glaskupan'. Författaren förvandlas efter ett slaganfall till vårdpaket. Det enda han kan röra är ett ögonlock, på så sätt kan han skriva boken. Väl värd att läsa även den.

Låg själv på sjukhuset efter influensa, dubbelsidig lunginflammation och allvarlig hjärtinfarkt. Allt på en gång. Dessa böcker 'makes you think'. Som om man inte gjorde det där man låg - som just ett paket. Just nu är varje morgon ren glädje.

Tack för att du fortsätter med din blogg. Den piggar upp, även i de dystra inläggen.

/ingvar

13 juli 2017 17:49

Blogger Inre exil sa...

Tack Ingvar, jag har läst också den boken, det var rätt många år sedan, men jag minns hur kuslig den var och hur starkt jag påverkades av den. Simenons bok är av annat slag. Visst kan man i den känna obehaget av att förlora förmågan till kommunikation, på ett annat sätt dock. Har man som du egna erfarenheter av sådana tillstånd blir läsningen ännu starkare.

13 juli 2017 18:17

Du kan använda vissa HTML-taggar, t.ex. <b>, <i>, <a>

Kommentargranskningen har aktiverats. Alla kommentarer måste godkännas av bloggskribenten.

När du skickat din kommentar kommer vi att be dig logga in igen.