1 – 1 av 1
Blogger Exoterisk sa...

Mitt flitiga kommenterande här kanske kan upplevas som "tvångsmässigt", men i allmänhet är det ett ärligt uttryck för mitt varma instämmande. Så också denna gång.

Faktiskt berörde Thomas' text mig särskilt djupt denna gång. Även om jag är en hyfsat välbeställd pensionär, så känner jag igen mig i det där med
att ha förlorat mitt bostadskvarter - drivits i "inre exil", alltså en "internflykting" enligt UNHCR. (Kan synas antingen korkat eller cyniskt att skriva så, men fast mitt flyktingskap givetvis inte på långt när är i paritet med de flesta genuina flyktingars, bör man dock ha i åtanke att - såvitt jag förstått - inte alla genuina flyktingar i Syrien är fattiga. Inte heller är min situation lika livshotande som de syriska flyktingarnas - fast, åter, Damaskus är en relativt säker stad numera. Säkrare än Rinkeby-Tensta.)

De föraktfulla "intellektuella" som tjänar som våra härskares exegeter och präster, brukar kalla det "white flight", ett fenomen som fick sitt namn i USA, när vita flydde sina bostadskvarter när färgade flyttade in.

Norman Podheretz skrev i judiska Commentary om sitt "negerproblem" - 1963, nota bene, i dagens upplaga av tidningen ifråga hade den refuserats:

http://www.bernardavishai.info/Podhoretz

17 juni 2016 15:50

Du kan använda vissa HTML-taggar, t.ex. <b>, <i>, <a>

Kommentargranskningen har aktiverats. Alla kommentarer måste godkännas av bloggskribenten.

När du skickat din kommentar kommer vi att be dig logga in igen.