1 – 5 av 5
Blogger Cello Jr sa...

Läste samma sak på amerikanska högersajten Breitbart.com:

Ramadan rage: How crime increases during Ramadan.

Som ett post scriptum vill jag (som numera blogglös) passa på att varna för hur riskabla även faktagrundade och rimliga diskussioner om Islam blivit. Med lite stolthet konstaterar jag att min "paranoja" för 5-6 år sen var berättigad. Givetvis följer Säpo med samma oro som man följer ISIS-svenskar den alternativa mediascenen, till vilken Nydahl Occident hör. Och om Säpo gör det, varför inte Mossad, NSA och ryska FSB etcetera?

Man tar tempen på opinionen helt enkelt, med förvisso illegala medel. (Man har inte rätt att avlyssna och hacka misstänkta utan uppfyllandet av vissa juridiska kriterier, vilka man givetvis följer lika lite som man någonsin gjort.)

I texten på länken återger libertarianen Peter Harold (anti-SD) hur poliser resonerar, ngt jag hävdat mycket länge:

"Detta med att man har access till Facebook, Twitter och andra sociala medier är ett viktigt verktyg för SÄPO för att ”känna av temperaturen”. Och lite bekymrade är man. Det talas hos vissa medarbetare om att ”om man skall kunna hantera denna rörelse så behöver vi etablera en polisstat”. Jag tror för min del att de som sade detta menade snarare att det inte går att stoppa denna opinionsrörelse, utan att man snarare hoppas på att den dör ut av sig själv medelst den svenska apatin. Jag hoppas i alla fall att det var detta man menade.

Andra poliser anser att man skall ta några individer på sociala medier och göra processen kort med dem för att skrämma så många människor som möjligt till tystnad. Det fungerar. Alternativa nyhetssajter lyfter gärna fram exempel på hur lagen om hets mot folkgrupp används på de mest absurda sätt av statens rättsvårdande institutioner (som allt mer efter politiskt tycke och smak försöker vårda medborgarnas åsiktspool). Resultatet blir att folk kommer knyta näven allt hårdare i byxfickan, men utåt kommer detta inte synas. Eller ens höras. Istället tystnar protesterna och medborgarna blir styrda av rädsla. Svenska folket mot svenska staten: 0-1."


Ingen panik hos Säpo inte

När jag ventilerat misstankar om detta scenario som ryms i citatet har besserwissers (ofta yngre) avfärdat min "noja" med vem skulle vara intresserad av vad du skriver?

Idioter.

12 juni 2016 17:06

Anonym elina sa...

60 terrorattacker, 472 döda och Orlando inte medräknad hittills under Ramadan. Kan hända det är mer, svårt att räkna.
Fredens religion?


Kom från Paris måndag kväll. I Eiffeltornet kastade en skäggig man med ryggsäck sig på golvet och började ropa på Allah. Skräcken hos folket, många skolbarn, var som ur en skräckfilm. Jag ryckte barnbarnet iväg med mig.

Han bara bad, uselt beteende bland folk som redan lidit av terrorn.
Men idag kan man inte skilja bön och terror åt, utan man flyr.
Och Eiffeltornet var inte någon lämplig böneplats precis? Kanske bara en maktdemonstration?

12 juni 2016 18:29

Blogger Cello Jr sa...

Här en artikel jag inte vågade lägga ut på Facebook, eftersom jag har en vänsterradikal muslimsk bekant. Lägg märke till att skribenten, Mohamed Omar, f d islamist, går längre än andra islamkritiker. Det vill säga icke-muslimska sådana:

"I de flesta islamiska länder är homosexuella handlingar förbjudna och i alla islamiska länder riskerar homosexuella förföljelse på grund av allmänhetens negativa attityder.

Dessa negativa attityder finns också hos muslimer som lever i väst. Många av de som är troende och engagerade i det religiösa livet upplever sig som en del av världsvid, islamisk gemenskap. Man är inte isolerad utan delar attityder och värderingar som är vanliga bland muslimer i islamvärlden."

https://detgodasamhallet.com/2016/06/13/ingen-slump-att-den-jihadistiska-attacken-i-orlando-skedde-under-ramadan/


Med andra ord: den propaganda om islam som svenskar matas med dagligen är missvisande, för att uttrycka sig inlindat.

13 juni 2016 14:45

Blogger Cello Jr sa...

Äckligt att SvD lånar sig till propagandan om att det bara är en minoritet muslimer som hatar bögar. Som Mohamed Omar skriver är det en majoritet. Men enligt SvD är det alltså inte så alls. Vidrigt.

http://www.svd.se/en-satans-historia/om/kultur

Kolla bilden bara. Budskapet är att killarna på bilden är muslimer bara för att de får illustrera en artikel om IS' böghat. Men hur vet vi att de färgade killarna på bilden är muslimer? Har SvD några bevis? Och på vilket sätt skulle de vara representativa för den underförstådda, genomfalska tesen i artikeln om att böghat är begränsat till IS?

Usch vad jag äcklas av svensk journalistik.

13 juni 2016 15:06

Blogger Cello Jr sa...

Pat Buchanan skriver att islam och västerländsk demokrati är oförenliga (snart ett hatbrott att påstå). Före Orlando, Boston-maran och San Bernadino - för att inte tala om 11 sep. 2001!

http://mobile.wnd.com/2016/06/islam-the-west-irreconcilable/

14 juni 2016 02:40

Du kan använda vissa HTML-taggar, t.ex. <b>, <i>, <a>

Kommentargranskningen har aktiverats. Alla kommentarer måste godkännas av bloggskribenten.

När du skickat din kommentar kommer vi att be dig logga in igen.